Jak leczyć raka? – psychoterapia jako forma pomocy psychologicznej

Jak leczyć raka? – psychoterapia jako forma pomocy psychologicznej

Niestety, na raka nie ma jednego skutecznie opatentowanego lekarstwa, a postaci w jakich rak występuje różnią się od siebie diametralnie. Na szczęście z rakiem można coraz dłużej żyć, a form jego leczenia przybywa. Dziś skupimy się na terapii związanej z pomocą psychologiczną.

Rak to wcale nie wyrok

Osób, które wygrały walkę z nowotworem przybywa. W ostatnich latach nauczyliśmy się skutecznie leczyć niektóre rodzaje chorób nowotworowych. Jeszcze jakiś czas temu osoba z przerzutami skazana była na śmierć. Dziś możliwości jest znacznie większe i już w momencie rozpoznania choroby można podjąć działania, które doprowadzą do całkowitego ograniczenia rozwoju choroby.

Psychoterapia

Nowotwór to traumatyczne doświadczenie, a osoby, które się z nim zmagają bardzo często są nadwrażliwe i bardzo delikatne. Boją się umierania. Rak niejednokrotnie jest przyczyną:
  • stresu;
  • anemii;
  • braku witalności i energii;
  • problemów psychicznych;
  • depresji.
Zaburzenia na tle psychicznym to bardzo częste konsekwencje chorób nowotworowych. Dlatego tak ważna i pomocna staje się psychoterapia. Podczas terapii pacjenci mogą wyrazić swój lęk przed śmiercią, ból jakiego doświadczają, zrelaksować się, a także uczyć się akceptacji sytuacji jakiej doświadczyli.

Sztuka jako forma psychoterapii - arteterapia

Terapia przez sztukę pozwala znaleźć pacjentowi bezpieczne miejsce dla własnej autoekspresji, ułatwia pozytywne spojrzenie na świat i pobudza jego kreatywność. Ponadto komunikacja chorego z terapeutą daje możliwość wysłuchania i przekazania wszelkich nurtujących kwestii. Terapia przez sztukę to szansa na wyrażenie przez pacjenta swojego lęku związanego ze śmiercią i poznania innych osób, które podzielają jego sytuację. Oprócz tego ta forma leczenia umożliwia pracę ze zmęczeniem wynikającym z choroby, które niejednokrotnie połączone jest z poczuciem beznadziejności i nieadekwatności. Arteterapia pomaga zredukować stres oraz poruszyć kwestie związane ze śmiercią i umieraniem. Z jednej strony terapeuta pomaga pacjentowi onkologicznemu w znalezieniu osobistych symboli, które wyrażą coś tak istotnego jak koniec życia, a z kolei z drugiej w dziełach pacjentów widoczne są uniwersalne symbole prezentujące narodziny i cały cykl życia.

Terapia przez ruch

Inną formą terapii jest terapia przez naturalny ruch. Jej głównym założeniem jest nauka chorego spontanicznego doświadczania własnego ciała. Ta forma terapii wykorzystuje techniki analityczne, skojarzenia oraz filozofię wcielenia ducha i duszy. Dodatkowo wzbogacona jest w medytację. To forma terapii grupowej, która jest optymalna dla osób niepodlegających inwazyjnemu leczeniu, w początkowych stadiach nowotworu. Daje poczucie wsparcia ze strony społeczeństwa, otoczenia oraz polepsza samopoczucie fizyczne pacjenta.

Wizualizacja

To terapia wyobrażeniowa i opiera się na wykorzystywaniu zdolności chorego do wyobrażania sobie własnego ciała, które aktywnie walczy, zmaga się z nowotworem. Cały ten proces pobudza układ odpornościowy i zwiększa jego aktywność. Praca z pacjentem rozpoczyna się od poruszenia kwestii związanych z jego chorobą oraz omówienia sposobu postrzegania przez niego części ciała, które są zdrowe. Następnie uczy się on różnych ćwiczeń relaksacyjnych, a gdy już je opanuje i się odpręży, wyobraża sobie jak jego leukocyty, bardzo zdrowe i silne, atakują i niszczą wszelkie zmiany nowotworowe. Wizualizację stosuje się najczęściej jako metodę wspomagającą leczenie farmakologiczne, w celu mobilizacji organizmu do walki. Istnieje znacznie więcej form psychoterapii, a każda ma na celu psychiczną pomoc choremu i pokazanie mu, że w chorobie też można być szczęśliwym i dzielnie z nią walczyć Źródła:
  • L. Grzesiuk, Psychoterapia. Praktyka, Warszawa 2006.
  • P. Luzzatto, B. Gabriel, Psycho-oncology, New York 1998.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *