Jak pozbyć się trądziku?

Jak pozbyć się trądziku?

Artykuł partnera

Trądzik to zmora nie tylko nastolatków. Pod wpływem zachodzących współcześnie przemian cywilizacyjnych (życie w ciągłym stresie, przetworzona żywność, zanieczyszczenie środowiska) ów problem skórny coraz częściej pojawia się również u osób dorosłych. Chociaż schorzenie to raczej nie jest źródłem bólu, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, to potrafi przełożyć się choćby na istotny spadek samooceny u osoby dotkniętej trądzikiem. Jak się więc z nim uporać?

Pielęgnacja to podstawa

Ponieważ trądzik ani nie jest zaraźliwy, ani nie zagraża życiu, zanim udamy się z nim do lekarza, warto upewnić się, że sumiennie przestrzegamy wszystkich zaleceń dotyczących pielęgnacji cery z tym właśnie defektem. Być może to wystarczy, by mocno ograniczyć pojawianie się oraz rozwój nieestetycznych zmian. Na pewno nie możemy zapomnieć o kwestiach takich jak:
  • oczyszczanie skóry – rano i wieczorem, przy użyciu dedykowanych cerze trądzikowej, ale łagodnych preparatów dostępnych w drogerii albo aptece bez recepty;
  • tonizowanie i nawilżanie – przetarcie twarzy tonikiem po każdorazowym jej umyciu zwęża pory i ułatwia wchłanianie się kremu, najlepiej nawilżającego (przesuszona skóra tym intensywniej produkuje odpowiedzialne za powstawanie wyprysków sebum; z tego też względu należy unikać nadmiernego opalania oraz specyfików zawierających alkohol);
  • łagodne złuszczanie 1-2 razy w tygodniu – lepiej w tym celu stosować peelingi enzymatyczne niż te z drobinkami, można też posłużyć się specyfikami zawierającymi kwasy, które rozluźniają połączenia pomiędzy martwymi komórkami naskórka, a w efekcie powodują jego złuszczenie.

Większy kaliber

Jeśli to wszystko nie wystarczy, możemy sięgnąć po bardziej zaawansowane metody walki z trądzikiem, takie jak specjalistyczne kremy i maści apteczne oraz zabiegi kosmetyczne. W tym ostatnim przypadku zamiast mechanicznego oczyszczania lepiej zdecydować się na głębokie złuszczanie albo kawitację, czyli usuwanie zanieczyszczeń z użyciem ultradźwięków, co nie podrażnia skóry.

Profesjonalna pomoc

W doborze optymalnych procedur, którymi warto się wesprzeć w walce z trądzikiem, pomoże lekarz dermatolog. Zwłaszcza jeśli na co dzień pracuje w zespole składającym się też np. z lekarza medycyny estetycznej i kosmetologa, jak to ma miejsce choćby w cechującej się właśnie takim holistycznym podejściem przychodni specjalistycznej High-Med w Warszawie.
Na podstawie oceny stanu skóry – a także wyników zleconych ewentualnie badań dodatkowych (np. oznaczenia poziomu niektórych hormonów) – profesjonalista wskaże też inne sposoby na pozbycie się zmian. W zależności od konkretnego przypadku wśród nich mogą znaleźć się:
  • modyfikacja diety – za pojawianie się wyprysków może odpowiadać nietolerancja niektórych produktów lub niedobór pewnych składników odżywczych;
  • suplementacja – np. cynkiem, witaminą PP, wyciągiem ze skrzypu;
  • stosowanie doustnych pigułek antykoncepcyjnych – w porozumieniu z ginekologiem;
  • stosowanie antybiotyków lub leków z izotretynoiną – miejscowo lub doustnie, przy wyjątkowo nasilonych objawach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *