Problem ze słuchem na świecie może dotyczyć nawet miliarda osób. W Polsce z zaburzeniami słuchu rodzi się około 0,1-0,2% niemowląt, natomiast wśród dzieci i młodzieży ta liczba może dochodzić nawet do 20%. Seniorów ten problem dotyka już w 75%. Wady słuchu niezwykle utrudniają codzienne życie, ponieważ mocno zaburzają zdolność komunikacji. Dlatego też ważny jest dobór odpowiedniego aparatu słuchowego, aby ułatwić sobie codzienność i wspomagać zdrowy słuch.
Jak działa aparat słuchowy?
Gdy nie było jeszcze tego typu urządzeń, do poprawy komfortu słyszenia, używano ręki, którą przykładano do ucha, dzięki czemu można było słyszeć odrobinę lepiej. Aparat słuchowy jest niewielkim urządzeniem aplikowanym do ucha.
Jego zadaniem jest wzmocnienie dźwięków u osób niedosłyszących. Niegdyś były to prymitywna urządzenia, które w małym stopniu poprawiały komfort słyszenia dzięki wkładanej do ucha trąbce. Była ona rozszerzana na wejściu do ucha, dzięki czemu skupiała fale dźwiękowe. Obecnie są to układy elektroniczne, zamknięte w kompaktowym opakowaniu, które można założyć w uchu zewnętrznym lub na małżowinie usznej. Dzięki obecnej technologii, aparaty nie tylko zbierają dźwięki, ale potrafią je w odpowiedni sposób wzmocnić oraz wyizolować dźwięk mowy, jednocześnie redukując inne odgłosy otoczenia.
Nowoczesny aparat słuchowy składa się z: mikrofonu, wzmacniacza i słuchawki.
Dzięki rozwiniętej technologii, jest urządzeniem o niewielkich rozmiarach. Mikrofon wyłapuje fale akustyczne i zamienia je w sygnał elektroakustyczny, sygnał ten wspomaga wzmacniacz, następnie dzięki mikrofonowi dźwięk dostarczany jest w pobliże błony bębenkowej.
Rodzaje aparatów słuchowych.
Istnieje kilka różnych rodzajów aparatów słuchowych. Różnią się od siebie głównie zastosowaną technologią. Mogą to być:
- analogowe,
- analogowe programowalne cyfrowo za pomocą komputera,
- hybrydowe,
- cyfrowe programowane analogowo,
- cyfrowe.
Aparaty wspomagające zdrowy słuch mogą również różnić się od siebie sposobem aplikacji. Wyróżnia się aparaty wewnątrzuszne oraz zauszne, które są najczęstszym wyborem wśród dorosłych jak i dzieci.
Wynika to z faktu, iż są najbardziej stabilne i odporne na uszkodzenia, oraz mają więcej możliwości samodzielnej regulacji. Wewnątrzuszne aparaty mają tą zaletę, że są bardziej dyskretne.
Aparaty mogą się różnić kształtem, kolorem, istnieje wiele modeli o nowoczesnym wyglądzie.
Dobór aparatu zależy od wielu czynników, takich jak stopień ubytku słuchu, styl życia, preferencje wizualne, czy przeznaczony budżet na zakup.
Jak dobrać aparat słuchowy?
Doborem aparatu, który wspomoże zdrowy słuch powinna się zająć wykwalifikowana w tym kierunku osoba, czyli protetyk słuchu, audiolog bądź wyspecjalizowany w tym kierunku akustyk. Powinni oni posiadać co najmniej wykształcenie policealne, optymalnie gdy są to studia licencjackie. Jest to niezbędne, ponieważ
aparaty słuchowe są refundowane przez NFZ, więc zawód ten jest prawnie uregulowany.
Przy doborze aparatu, powinien zostać wykonany, krótki wywiad dotyczący stanu zdrowia (głównie w odniesieniu do słuchu), diagnostyka słuchu oraz otoskopia. Następnie pacjent powinien zostać poinformowany o rozwiązaniach, jakie oferuje rynek aparatów słuchowych.
Kolejny krok to wybór aparatu w oparciu o wywiad, badania oraz preferencje. Po wyborze należy ocenić, czy wybrany model spełni swoją rolę, można to zrobić na przykład za pomocą, symulowania sytuacji akustycznych, pomiaru w wolnym polu słuchowym, można również wypożyczyć aparat, aby go przez kilka dni przetestować. Gdy testy przejdą pomyślnie, wykonuje się odlew ucha, aby dobrać rozmiar i kształt. Po odebraniu aparatu należy go przetestować, jeżeli będzie odczuwalny dyskomfort, protetyk słuchu powinien wykonać poprawki.
Podczas użytkowania aparatu słuchowego należy pamiętać o wizytach kontrolnych.