Co to jest zdrowa żywność

Co to jest zdrowa żywność

Zdrowa żywność jest obecnie na topie, jednak to co leży na półkach pod flagą zielonego listka czy na pewno jest tym czego szukamy?

Co znajdziemy na półkach w sklepie

Żywność przetworzona tak, że może długo leżeć i się nie psuje nie jest wcale pełnowartościowa, tylko się o tym mówi. W trakcie procesów przeróbki zostaje pozbawiona wielu żywych składników odżywczych jak enzymów roślinnych czy witamin. Drugą opcja są świeże produkty owoce i warzywa. W ich przypadku są ważne dwa czynniki.

Pochodzenie

Im więcej kilometrów pokonuje dane warzywo, owoc czy mięso tym jest starsze, warzywa i owoce zrywane są jako niedojrzałe i dopiero w transporcie nabierają kolorów, przy tym muszą być zabezpieczane przed psuciem się środkami chemicznymi.

Sposób uprawy/chowu

Nie da się ominąć i tego aspektu przy wyborze wysokiej jakościowo żywności, im bardziej zbliżony jest on do naturalnych warunków środowiska tym lepsze i bardziej wartościowe są jego plony, to samo dotyczy chowu zwierząt.

Gdzie szukać rarytasów

Na pewno nie w marketach, no może poza egzotycznymi warzywami i owocami. Za to do dyspozycji mamy kilka możliwości zdobycia naprawdę wartościowych serów, owoców, warzyw na własnym podwórku: • prosto z gospodarstwa – najlepiej wybierać małe, do 10 ha gospodarstwa wieloprodukcyjne, dostaniemy w nich praktycznie wszystko dobrej jakości bez nadmiernych oprysków (na 10 ha nie opłaca się stosować dużych ilości chemii bo wychodzi za drogo); • na warzywniaku – są w miastach specjalnie wyznaczone strefy do takiego handlu drobnego nadwyżkami, jednak tam należy wybierać tych sprzedawców, którzy mają raczej niewielkie ilości towaru wiadomo wtedy, że nie zaopatrują się w hurtowniach; • warzywa z dostawą do domu – w niektórych miastach są firmy które świadczą usługi dostarczania zestawów świeżych warzyw raz czy dwa razy w tygodniu prosto do drzwi. Dobrej jakości produkty nie charakteryzują się wcale wyglądem jak z drukarki 3D. Chodzi w ich wypadku o wartość odżywczą, smak, aromat, minimalne ilości substancji szkodliwych dla nas. W dużej mierze to żywność ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Pomidor, który dojrzewał w słońcu bardzo różni się od tego co rósł bez jego dostępu tylko na nawozach chemicznych. .

1 thought on “Co to jest zdrowa żywność

  1. Ja mam część produktów od mamy ze wsi, ale nie każdy ma taką możliwość. Najlepiej jest chyba faktycznie kupować na targu od drobnych hodowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *