Jak nauczyć dziecko zasad zdrowego odżywiania?

Jak nauczyć dziecko zasad zdrowego odżywiania?

Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do dobrego zdrowia i samopoczucia. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Nasze pociechy już od najmłodszych lat powinny zaznajamiać się z zasadami zdrowego odżywiania. Zdobyta za młodu wiedza zaowocuje dobrymi nawykami w przyszłości. Jak nauczyć dziecko najważniejszych zasad zdrowego trybu życia?

Nauka przez zabawę

Praktycznie każdy kilkulatek jest ciekawy świata. Warto to wykorzystać i powoli wprowadzać dziecko w świat kulinariów. Samo opowiadanie o piramidzie zdrowego żywienia zapewne szybko go znudzi, jednak już zrobienie takiej piramidy z artykułów spożywczych dostępnych w kuchni będzie super zabawą! Przy okazji warto opowiedzieć dziecku o niezbędnych makroskładnikach i wartości odżywczej poszczególnych produktów. Kilkulatka można zaangażować także do przygotowywania prostych potraw (robienie kanapek, mieszanie sałatki). Przy okazji dziecko nauczy się samodzielności i nabędzie umiejętności związane z nakrywaniem stołu: układaniem sztućców, talerzy i kubków. 

Nauka przez obserwację

Dzieci są świetnymi obserwatorami. W związku z tym warto pamiętać, że:
  • zasady zdrowego żywienia powinny dotyczyć całej rodziny,
  • aby nauczyć malucha dobrych nawyków, być może Ty będziesz musiał zmienić swoje.
Jeśli gotujesz dla wszystkich domowników, zadbaj o to, aby każdy miał na talerzu odpowiednie ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Podstawą każdego zdrowego jadłospisu są świeże warzywa i owoce. W dobrze zbilansowanej diecie nie może zabraknąć również produktów zbożowych, pełnowartościowego białka oraz źródeł zdrowego tłuszczu (oleje roślinne, orzechy, pestki, nasiona, ryby). Należy unikać żywności wysoko przetworzonej, która jest źródłem cukrów prostych, tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans. Spożywanie tych związków w nadmiarze prowadzi do nadwagi i zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.  Oczywiście raz na jakiś czas możecie pozwolić sobie na słodką przekąskę lub rodzinny wypad na fast-food. Takie sytuacje nie powinny być jednak normą, a jedynie wyjątkiem.

Nauka przez odkrywanie

Maluch z przyjemnością odkrywa nowe smaki. Najczęściej sięga po to, co ma pod ręką - kolorowe opakowanie chipsów w osiedlowym sklepie i kwaśne żelki, którymi poczęstował go rówieśnik. Pokaż dziecku, że zdrowe przekąski mogą być równie kolorowe, pożywne i smaczne. Zachęć go do próbowania nowych rzeczy - makaronu z tofu, deseru z nasionami chia i sałatki owocowej z pomelo. Pakuj do szkolnego lunchboxa pożywne sałatki, słupki warzyw, kawałki owoców oraz zdrowe słodycze. Dzięki temu maluch nie tylko spróbuje nowych rzeczy, ale również zaspokoi głód, pojawiający się często między głównymi posiłkami. Pomysły na szybkie i zdrowe przekąski do szkoły znajdziesz tutaj: https://www.maczfit.pl/blog/zdrowe-przekaski-do-szkoly-propozycje-na-jedzenie-do-szkoly-od-maczfit/. Świetnym sposobem na odkrywanie nowych smaków jest również rodzinna wizyta w restauracji. Kuchnia włoska, tajska, a może francuska? Pobyt w restauracji warto połączyć z lekcją o kulturze danego kraju. W takich sytuacjach dziecko nie tylko próbuje nowych rzeczy, ale również poznaje inne zwyczaje. 

1 thought on “Jak nauczyć dziecko zasad zdrowego odżywiania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *